Prawo Spadkowe Kraków
Prawo spadkowe - co nas wyróżnia?
Opinie Klientów
Potrzebujesz fachowej pomocy?
Prawo spadkowe Kraków
Prawo spadkowe jest jedną z najbardziej istotnych dziedzin prawa. Z uwagi na to kancelaria świadczy pomoc prawną w sprawach dotyczących problematyki tej gałęzi prawa. W zakresie prawa spadkowego prowadzimy między innymi sprawy o stwierdzenie nabycia spadku z ustawy lub na podstawie testamentu, sprawy dotyczące działu spadku oraz zachowku. Udzielamy pomocy prawnej w sprawach uznania spadkobiercy za niegodnego i w kwestiach związanych z wydziedziczeniem. Szczególną uwagę Kancelaria Adwokacka poświęca sprawom o zachowek. Sprawy takie z uwagi na sposób uregulowania tej instytucji prawa spadkowego przez ustawodawcę wymagają od adwokata znacznego zaangażowania, które jesteśmy w stanie Państwu zagwarantować. Klienci kancelarii mogą oczekiwać w przedmiocie spraw dotyczących zachowku rzetelnej oceny ich uprawnień lub zobowiązań wynikających z roszczeń o zachowek. Zapewniamy, w zależności od sytuacji prawnej naszych Klientów, określenie wysokości należnego im zachowku lub ustalenie wartości zachowku, do którego zapłaty są zobowiązani. W postępowaniach przed Sądami Rejonowymi i Sądami Okręgowymi zapewniamy merytoryczne wsparcie i reprezentację przez cały etap procesu sądowego. Zakres działalności Kancelarii w dziedzinie prawa spadkowego jest bardzo szeroki.


Sprawy spadkowe Kraków
Jesteśmy przekonani, iż dzięki naszemu potencjałowi osobowemu oraz doświadczeniu i wiedzy, jesteśmy w stanie zapewnić Państwu w sprawach z zakresu prawa spadkowego pomoc prawną dostosowaną do Państwa oczekiwań. Mając świadomość istoty postępowań dotyczących prawa spadkowego i ich ogromnej wagi, dokładamy wszelkich starań, by wszyscy nasi Klienci byli zadowoleni z wyniku końcowego sprawy. W ramach reprezentacji w sprawach szeroko pojętego prawa spadkowego Klienci kancelarii mogą oczekiwać pomocy zarówno na etapie przesądowym, np. w zakresie ustalenia kręgu spadkobierców, uprawnień spadkobierców ustawowych i testamentowych oraz ustalenia praw jakie mogą realizować w postępowaniu przed Sądami Spadku. Kancelaria zapewnia wsparcie i reprezentację procesową przez cały czas trwania postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, aż do chwili uzyskania przez strony prawomocnego postanowienia stwierdzającego nabycie spadku.
Spadki Kraków
Kancelaria prowadzi także sprawy będące częstą konsekwencją zakończenia postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, a mianowicie sprawy o dział spadku. Także na tym etapie nasi Klienci mogą oczekiwać czynnego udziału pełnomocnika, aż do czasu prawomocnego zakończenia postępowania działowego obejmującego spadek. Wieloletnie doświadczenie, szczegółowa znajomość obowiązujących przepisów prawnych, a także pełen profesjonalizm przy kontakcie z Klientem pozwalają ocenić jako wysoce fachowe usługi, które świadczy nasza Kancelaria Adwokacka w dziedzinie, jaką jest prawo spadkowe Kraków jest miastem, w którym rynek adwokacki przepełniony jest różnego rodzaju ofertami prawnymi. Warto wybrać miejsce, w którym będziecie Państwo mogli liczyć na rzetelne podejście do sprawy oraz nieszablonowe i skuteczne rozwiązywanie Państwa wszelkich problemów prawnych.
Potrzebujesz fachowej pomocy?
Prawo spadkowe w najczęściej zadawanych pytaniach
Spadkobiercami w ramach dziedziczenia ustawowego są krewni zmarłego według określonej prawnie kolejności, gdzie na pierwszym miejscu są dzieci i małżonek, a dalej rodzice, rodzeństwo i ich zstępni. Ostatecznie, jeśli brakuje takich osób, spadek dziedziczy gmina ostatniego miejsca zamieszkania bądź Skarb Państwa.
Gdy testament zmarłego jest ważny, dziedziczenie testamentowe pozwala na wybór spadkobierców zgodnie z wola zmarłego, niezależnie od przepisów ustawowych. Testament umożliwia spadkodawcy indywidualne ustalenie, kto przejmie jego majątek po śmierci.
Z kolei testamentowe dziedziczenie odbywa się na podstawie testamentu, zmarłego, który wskazuje, komu przypadnie majątek, może przypaść nawet osobom spoza kręgu rodzinnego. Zasady dziedziczenia testamentowego mają pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym, pod warunkiem, że są zgodne z przepisami prawa.
Spadkodawca ma pełną swobodę w dokonywaniu takich decyzji, dopóki jest zdolny do czynności prawnych i działa świadomie. Ważne jest, by zmiany były jednoznaczne i nie budziły wątpliwości co do intencji.
Prawo spadkowe wskazuje, że skutkiem odrzucenia jest traktowanie spadkobiercy tak, jakby nigdy nie został powołany do spadku. W jego miejsce wchodzą kolejni spadkobiercy ustawowi lub testamentowi.
Podważenie testamentu wymaga wystąpienia do sądu w celu udowodnienia niezgodności dokumentu z przepisami. W tym może pomóc adwokat specjalizujący się w prawie spadkowym. Trafne argumenty dotyczą zdolności sporządzenia testamentu, wadliwej formy lub przymusu i błędów w jego sporządzeniu. Najczęstsze powody to:
- Brak zdolności testowania – testament został sporządzony przez osobę niepełnoletnią, ubezwłasnowolnioną lub w stanie uniemożliwiającym świadome działanie.
- Niewłaściwa forma – testament nie spełnia wymagań formalnych, np. nie jest napisany odręcznie, brak w nim podpisu lub daty.
- Wpływ przymusu, groźby lub błędu – testament został sporządzony pod presją lub w wyniku manipulacji.
- Podrobienie lub przerobienie testamentu – dokument jest fałszywy lub zmieniony.
Jeśli spadkobiercy chcą uniknąć odpowiedzialności za długi, mogą odrzucić spadki, ale muszą to zrobić w ciągu 6 miesięcy od dowiedzenia się o powołaniu do spadku. W przypadku odrzucenia spadku przez wszystkich uprawnionych, długi nie są dziedziczone.