Prawo Spadkowe Kraków


Prawo spadkowe - co nas wyróżnia?

Opinie Klientów

  • Maciej Cygan
    Polecam Panią Adwokat w Krakowie nie ma sobie równych, wysoka kultura osobista, rzeczowe podejście do sprawy, zaangażowanie, świetny kontakt z klientem, cenię i szczerze rekomenduję Panią Gabrielę.
    Maciej Cygan
  • Anna Korolczuk
    Polecam współpracę z Panią Gabrielą. Bardzo rzeczowa i profesjonalna obsługa. Pani mecenas ma świetne podejście do ludzi, umie słuchać oraz posiada ogromną wiedzę prawniczą co w rezultacie gwarantuje sukces w prowadzonej sprawie.
    Anna Korolczuk
  • Tomasz
    Profesjonalizm, empatia i skuteczność – najlepszy adwokat od spraw spadkowych! Miałem przyjemność korzystać z usług Pani mecenas Gabrieli Więckowskiej w sprawie spadkowej i nie mogłem trafić lepiej! Od pierwszego spotkania wykazała się ogromną wiedzą, zaangażowaniem i cierpliwością, tłumacząc każdy etap postępowania w sposób zrozumiały i klarowny.Dzięki jej profesjonalizmowi i strategicznemu podejściu sprawa została rozwiązana sprawnie i z satysfakcjonującym rezultatem. Co więcej, jej empatia i wsparcie w trudnych momentach były nieocenione. Jeśli ktoś szuka adwokata, który łączy fachowość, skuteczność i ludzkie podejście, to gorąco polecam!Dziękuję raz jeszcze za pomoc i pełne zaangażowanie
    Tomasz
  • Maciej Krycz
    Pani Gabriela to najskuteczniejszy adwokat o jakim słyszałem. Przy mojej sprawie byłem już nawet pogodzony z porażką po wizycie u kilku w tym znanych Krakowskich prawników. Pani Gabriela nie tylko że wspomogła mnie prawnie ale tez mentalnie a co najważniejsze ku zdziwieniu wszystkich wygraliśmy i osiągnęliśmy swój cel na sali sadowej. Pani adwokat bardzo dziękuje i będę wdzięczny do końca życia. Innym prawnikom przypominam że adwokat musi być też człowiekiem, tak jak Pani Gabriela. Pozdrawiam serdecznie.
    Maciej Krycz
  • Anastazja
    Dr. Gabriela Więckowska jest doskonałą, skuteczną adwokatką specjalizującą się w prawie spadkowym. Jej tytuł naukowy doktora oraz bogate doświadczenie zawodowe i naukowe czynią ją jednym z najlepszych prawników w tej dziedzinie.
    Anastazja
  • Masia74
    Pomimo tego, że mieszkam w Stanach Zjednoczonych Pani Mecenas przyjęła moją sprawę w Polsce i ją dla mnie wygrała. Profesjonalizm, świetna organizacja i niezwykła skuteczność. Serdecznie polecam współpracę z Panią Gabriela.
    Masia74
  • Klaudia Gorzała
    Współpraca z Panią Gabrielą to czysta przyjemność. Nasze firmowe sprawy zawsze załatwia w sposób skuteczny, rzeczowy i profesjonalny. Wszystkim zainteresowanym polecam panią dr Gabrielę!!
    Klaudia Gorzała

Prawo spadkowe Kraków

Prawo spadkowe jest jedną z najbardziej istotnych dziedzin prawa. Z uwagi na to kancelaria świadczy pomoc prawną w sprawach dotyczących problematyki tej gałęzi prawa. W zakresie prawa spadkowego prowadzimy między innymi sprawy o stwierdzenie nabycia spadku z ustawy lub na podstawie testamentu, sprawy dotyczące działu spadku oraz zachowku. Udzielamy pomocy prawnej w sprawach uznania spadkobiercy za niegodnego i w kwestiach związanych z wydziedziczeniem. Szczególną uwagę Kancelaria Adwokacka poświęca sprawom o zachowek. Sprawy takie z uwagi na sposób uregulowania tej instytucji prawa spadkowego przez ustawodawcę wymagają od adwokata znacznego zaangażowania, które jesteśmy w stanie Państwu zagwarantować. Klienci kancelarii mogą oczekiwać w przedmiocie spraw dotyczących zachowku rzetelnej oceny ich uprawnień lub zobowiązań wynikających z roszczeń o zachowek. Zapewniamy, w zależności od sytuacji prawnej naszych Klientów, określenie wysokości należnego im zachowku lub ustalenie wartości zachowku, do którego zapłaty są zobowiązani. W postępowaniach przed Sądami Rejonowymi i Sądami Okręgowymi zapewniamy merytoryczne wsparcie i reprezentację przez cały etap procesu sądowego. Zakres działalności Kancelarii w dziedzinie prawa spadkowego jest bardzo szeroki.

Sprawy spadkowe Kraków

Jesteśmy przekonani, iż dzięki naszemu potencjałowi osobowemu oraz doświadczeniu i wiedzy, jesteśmy w stanie zapewnić Państwu w sprawach z zakresu prawa spadkowego pomoc prawną dostosowaną do Państwa oczekiwań. Mając świadomość istoty postępowań dotyczących prawa spadkowego i ich ogromnej wagi, dokładamy wszelkich starań, by wszyscy nasi Klienci byli zadowoleni z wyniku końcowego sprawy. W ramach reprezentacji w sprawach szeroko pojętego prawa spadkowego Klienci kancelarii mogą oczekiwać pomocy zarówno na etapie przesądowym, np. w zakresie ustalenia kręgu spadkobierców, uprawnień spadkobierców ustawowych i testamentowych oraz ustalenia praw jakie mogą realizować w postępowaniu przed Sądami Spadku. Kancelaria zapewnia wsparcie i reprezentację procesową przez cały czas trwania postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, aż do chwili uzyskania przez strony prawomocnego postanowienia stwierdzającego nabycie spadku.

Spadki Kraków

Kancelaria prowadzi także sprawy będące częstą konsekwencją zakończenia postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, a mianowicie sprawy o dział spadku. Także na tym etapie nasi Klienci mogą oczekiwać czynnego udziału pełnomocnika, aż do czasu prawomocnego zakończenia postępowania działowego obejmującego spadek. Wieloletnie doświadczenie, szczegółowa znajomość obowiązujących przepisów prawnych, a także pełen profesjonalizm przy kontakcie z Klientem pozwalają ocenić jako wysoce fachowe usługi, które świadczy nasza Kancelaria Adwokacka w dziedzinie, jaką jest prawo spadkowe Kraków jest miastem, w którym rynek adwokacki przepełniony jest różnego rodzaju ofertami prawnymi. Warto wybrać miejsce, w którym będziecie Państwo mogli liczyć na rzetelne podejście do sprawy oraz nieszablonowe i skuteczne rozwiązywanie Państwa wszelkich problemów prawnych.

Prawo spadkowe w najczęściej zadawanych pytaniach

1Kto może być spadkobiercą w Polsce?
W polskim prawie spadkowym spadkobiercą może być zarówno osoba fizyczna, jak i podmiot prawny. Osoby fizyczne muszą żyć w momencie otwarcia spadku, czyli w chwili śmierci spadkodawcy. Gdy prawnymi spadkobiercami są dzieci poczęte, ale nienarodzone (nasciturus), ich prawo do dziedziczenia jest uzależnione od narodzin. Osoby prawne takie jak fundacje bądź stowarzyszenia mogą dziedziczyć wyłącznie w przypadku dziedziczenia testamentowego.

Spadkobiercami w ramach dziedziczenia ustawowego są krewni zmarłego według określonej prawnie kolejności, gdzie na pierwszym miejscu są dzieci i małżonek, a dalej rodzice, rodzeństwo i ich zstępni. Ostatecznie, jeśli brakuje takich osób, spadek dziedziczy gmina ostatniego miejsca zamieszkania bądź Skarb Państwa.
2Jakie zasady dziedziczenia przewiduje prawo spadkowe?
Prawo polskie wyróżnia dwie podstawy dziedziczenia: ustawową oraz testamentową. W przypadku gdy nie sporządzono testamentu lub istniejący uznano za nieważny, obowiązują przepisy ogólne zawarte w Kodeksie cywilnym. Dzieci i małżonek zmarłego mają pierwszeństwo przy podziale spadku. Kolejne grupy to rodzice, rodzeństwo, dziadkowie i ich zstępni, a w ich braku gmina lub Skarb Państwa.

Gdy testament zmarłego jest ważny, dziedziczenie testamentowe pozwala na wybór spadkobierców zgodnie z wola zmarłego, niezależnie od przepisów ustawowych. Testament umożliwia spadkodawcy indywidualne ustalenie, kto przejmie jego majątek po śmierci.
3Czym różni się dziedziczenie ustawowe od testamentowego?
Dziedziczenie ustawowe obowiązuje, gdy nie ma testamentu. Dziedziczenie to przebiega według wyznaczonej kolejności rodzinnej: dzieci, małżonek, rodzice oraz rodzeństwo. W przypadku braku spadkobierców gmina jest ostatecznym beneficjentem majątku.

Z kolei testamentowe dziedziczenie odbywa się na podstawie testamentu, zmarłego, który wskazuje, komu przypadnie majątek, może przypaść nawet osobom spoza kręgu rodzinnego. Zasady dziedziczenia testamentowego mają pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym, pod warunkiem, że są zgodne z przepisami prawa.
4Jakie są zasady sporządzania ważnego testamentu?
Testament, aby miał moc prawną, musi spełniać określone wymogi. Najpopularniejszą formą jest testament własnoręczny - holograficzny, w którym spadkodawca musi osobiście napisać treść, dodać datę oraz podpisać dokument. Prawo spadkowe nie przewiduje tu możliwości skorzystania z formy elektronicznej. Alternatywą jest testament notarialny, który notariusz zapisuje jako akt notarialny, co gwarantuje większą pewność prawną.
5Co zrobić, jeśli chcemy zmienić testament?
Testament może być w każdej chwili zmieniony lub odwołany. Metody takie jak sporządzenie nowego dokumentu, zniszczenie istniejącego lub modyfikacja aktualnego, są najczęstsze. Ważne, żeby wszelkie zmiany były jednoznaczne i zgodne z prawem spadkowym.

Spadkodawca ma pełną swobodę w dokonywaniu takich decyzji, dopóki jest zdolny do czynności prawnych i działa świadomie. Ważne jest, by zmiany były jednoznaczne i nie budziły wątpliwości co do intencji.
6Kiedy spadkobierca może odmówić przyjęcia spadku?
Odrzucenie spadku możliwe jest, gdy spadkobierca nie chce go przyjąć, np. z uwagi na długi. Decyzję należy podjąć w terminie sześciu miesięcy od momentu dowiedzenia się o powołaniu do spadku. Oświadczenie o odrzuceniu składane jest u notariusza lub w sądzie. W takim przypadku może być potrzebna, którą najlepiej zapewni adwokat często prowadzący sprawy spadkowe.

Prawo spadkowe wskazuje, że skutkiem odrzucenia jest traktowanie spadkobiercy tak, jakby nigdy nie został powołany do spadku. W jego miejsce wchodzą kolejni spadkobiercy ustawowi lub testamentowi.
7Czy prawo spadkowe pozwala podważyć testament?

Podważenie testamentu wymaga wystąpienia do sądu w celu udowodnienia niezgodności dokumentu z przepisami. W tym może pomóc adwokat specjalizujący się w prawie spadkowym. Trafne argumenty dotyczą zdolności sporządzenia testamentu, wadliwej formy lub przymusu i błędów w jego sporządzeniu. Najczęstsze powody to:

  • Brak zdolności testowania – testament został sporządzony przez osobę niepełnoletnią, ubezwłasnowolnioną lub w stanie uniemożliwiającym świadome działanie.
  • Niewłaściwa forma – testament nie spełnia wymagań formalnych, np. nie jest napisany odręcznie, brak w nim podpisu lub daty.
  • Wpływ przymusu, groźby lub błędu – testament został sporządzony pod presją lub w wyniku manipulacji.
  • Podrobienie lub przerobienie testamentu – dokument jest fałszywy lub zmieniony.
1Jakie są procedury odrzucenia spadku i termin decyzji?
Chcąc odrzucić spadek, należy w ciągu 6 miesięcy od momentu dowiedzenia się o fakcie bycia spadkobiercą złożyć oświadczenie. Każdy spadkobierca musi to zrobić oddzielnie, a jeśli powyższe nie nastąpi, będziemy mieć do czynienia z nabyciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza, co ogranicza odpowiedzialność za długi do wartości odziedziczonego majątku.
2Czy można odziedziczyć długi?
Tak, można odziedziczyć długi, ale ich zakres zależy od sposobu przyjęcia spadku. Jeśli spadkobierca przyjmie spadek wprost, odpowiada za długi całym swoim majątkiem. Przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza ogranicza odpowiedzialność za długi do wartości spadku. W przypadku ryzyka związanego z możliwością odziedziczenia w spadku długów warto skorzystać z pomocy prawnej, którą oferuje adwokat obsługujący sprawy spadkowe.

Jeśli spadkobiercy chcą uniknąć odpowiedzialności za długi, mogą odrzucić spadki, ale muszą to zrobić w ciągu 6 miesięcy od dowiedzenia się o powołaniu do spadku. W przypadku odrzucenia spadku przez wszystkich uprawnionych, długi nie są dziedziczone.
3Co oznacza przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza?
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza ograniczenie odpowiedzialności za długi do wysokości dziedziczonego majątku. Chroni to spadkobiercę przed koniecznością pokrycia zobowiązań, jeśli długi przewyższają aktywa.
4Jak prawo spadkowe ustala kolejność spadkobierców ustawowych?
Prawo spadkowe określa, że w pierwszej grupie dziedziczą dzieci i małżonek spadkodawcy. Każde z dzieci dziedziczy w równych częściach, a małżonek otrzymuje co najmniej 1/4 spadku. W ich braku kolejne grupy to rodzice, rodzeństwo i ich dzieci są spadkobiercami.
5Czy małżonek zawsze dziedziczy część spadku?
W polskim porządku prawnym małżonek zawsze ma prawo do części spadku, chyba że rozwód bądź separacja zakończyły się wcześniej. Małżonek dziedziczy również w całości majątek, kiedy brak jest innych spadkobierców ustawowych.Jeśli spadkodawca nie miał dzieci, małżonek dziedziczy razem z rodzicami, rodzeństwem lub ich zstępnymi.
6Co stanie się z majątkiem spadkowym, jeśli nie można odnaleźć spadkobierców?
W sytuacjach, gdy nie można odnaleźć spadkobierców, sąd wszczyna postępowanie mające na celu ich ustalenie. Gmina lub Skarb Państwa zostają właścicielami w przypadku braku spadkobierców po zmarłym.
7Czy zgłaszanie spadku do urzędu skarbowego to wymóg prawny?
Nabycie spadku musi być zgłoszone urzędowi skarbowemu przez spadkobierców w celu rozliczenia podatku od spadków i darowizn lub uzyskania zwolnienia od podatku. Formularz SD-Z2 składa się do sześciu miesięcy od dnia uznania spadku za otrzymany.
8Czy dzieci z poprzedniego związku mają prawo do dziedziczenia?
Prawo spadkowe wskazuje, że dziedziczenie dotyczy wszystkich dzieci spadkodawcy, niezależnie od ich biologicznego bądź prawnego pochodzenia. W sytuacji testamentowego pominięcia dzieci uprawnione są one do zachowku — części majątku chroniącej ich uprawnienia.