Podział Majątku Kraków


Podział majątku - co nas wyróżnia?

Opinie Klientów

  • Maciej Cygan
    Polecam Panią Adwokat w Krakowie nie ma sobie równych, wysoka kultura osobista, rzeczowe podejście do sprawy, zaangażowanie, świetny kontakt z klientem, cenię i szczerze rekomenduję Panią Gabrielę.
    Maciej Cygan
  • Anna Korolczuk
    Polecam współpracę z Panią Gabrielą. Bardzo rzeczowa i profesjonalna obsługa. Pani mecenas ma świetne podejście do ludzi, umie słuchać oraz posiada ogromną wiedzę prawniczą co w rezultacie gwarantuje sukces w prowadzonej sprawie.
    Anna Korolczuk
  • Tomasz
    Profesjonalizm, empatia i skuteczność – najlepszy adwokat od spraw spadkowych! Miałem przyjemność korzystać z usług Pani mecenas Gabrieli Więckowskiej w sprawie spadkowej i nie mogłem trafić lepiej! Od pierwszego spotkania wykazała się ogromną wiedzą, zaangażowaniem i cierpliwością, tłumacząc każdy etap postępowania w sposób zrozumiały i klarowny.Dzięki jej profesjonalizmowi i strategicznemu podejściu sprawa została rozwiązana sprawnie i z satysfakcjonującym rezultatem. Co więcej, jej empatia i wsparcie w trudnych momentach były nieocenione. Jeśli ktoś szuka adwokata, który łączy fachowość, skuteczność i ludzkie podejście, to gorąco polecam!Dziękuję raz jeszcze za pomoc i pełne zaangażowanie
    Tomasz
  • Maciej Krycz
    Pani Gabriela to najskuteczniejszy adwokat o jakim słyszałem. Przy mojej sprawie byłem już nawet pogodzony z porażką po wizycie u kilku w tym znanych Krakowskich prawników. Pani Gabriela nie tylko że wspomogła mnie prawnie ale tez mentalnie a co najważniejsze ku zdziwieniu wszystkich wygraliśmy i osiągnęliśmy swój cel na sali sadowej. Pani adwokat bardzo dziękuje i będę wdzięczny do końca życia. Innym prawnikom przypominam że adwokat musi być też człowiekiem, tak jak Pani Gabriela. Pozdrawiam serdecznie.
    Maciej Krycz
  • Anastazja
    Dr. Gabriela Więckowska jest doskonałą, skuteczną adwokatką specjalizującą się w prawie spadkowym. Jej tytuł naukowy doktora oraz bogate doświadczenie zawodowe i naukowe czynią ją jednym z najlepszych prawników w tej dziedzinie.
    Anastazja
  • Masia74
    Pomimo tego, że mieszkam w Stanach Zjednoczonych Pani Mecenas przyjęła moją sprawę w Polsce i ją dla mnie wygrała. Profesjonalizm, świetna organizacja i niezwykła skuteczność. Serdecznie polecam współpracę z Panią Gabriela.
    Masia74
  • Klaudia Gorzała
    Współpraca z Panią Gabrielą to czysta przyjemność. Nasze firmowe sprawy zawsze załatwia w sposób skuteczny, rzeczowy i profesjonalny. Wszystkim zainteresowanym polecam panią dr Gabrielę!!
    Klaudia Gorzała

Podział majątku Kraków

Najczęstszym przypadkiem podziału majątku jest podział majątku po rozwodzie. W chwili uprawomocnienia się wyroku w sprawie o rozwód pomiędzy stronami ustaje wspólność ustawowa, powyższe otwiera możliwość dokonania podziału majątku. Byli już małżonkowie mają szansę dokonać ugodowego podziału majątku przed notariuszem. W takim przypadku kancelaria pomaga w ustaleniu głównych założeń takiego podziału oraz wspiera stronę merytorycznie do czasu podpisania aktu notarialnego, uzgadniając z notariuszem treść i końcową formę dokumentu. W sytuacjach, kiedy wypracowanie przez byłych małżonków sposobu zgodnego podziału majątku wspólnego po rozwodzie jest niemożliwe, w takich przypadkach reprezentujemy naszych Klientów w ramach postępowania sądowego o podział majątku po rozwodzie przed właściwym sądem rejonowym.

Teoretycznie istnieje możliwość dokonania podziału majątku wspólnego w toku postępowania w sprawie o rozwód przed sądem okręgowym, jednak takie sytuacje to rzadkość. Najczęściej sąd okręgowy rozwiązuje związek małżeńskie stron, natomiast, by podzielić sądownie majątek po rozwodzie strony muszą zainicjować sprawę przed sądem rejonowym. Powyższe unikanie podziału majątku wspólnego przez sądy okręgowe wynika, jak można domniemywać z ekonomiki procesowej i dążenia sądów do ograniczenia czasu trwania sprawy o rozwód. Istnieje także możliwość dokonania podziału majątku przed rozwodem. W takim przypadku małżonkowie w formie aktu notarialnego znoszą ustrój wspólności majątkowej i dokonują podziału majątku wspólnego przed rozwodem. Podział majątku przed rozwodem jest obecnie częstą praktyką, zwłaszcza w przypadkach, kiedy małżonkom zależy na szybkim odłączeniu zarówno w aspekcie rodzinnym jaki i w sferze majątkowej.

 

Podział majątku przed rozwodem

Wyjątkowym sposobem podziału majątku przed rozwodem jest zainicjowanie przed sądem rejonowym sprawy o ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną. Uwzględnienie powództwa w takim przypadku skutkuje zatwierdzeniem przez sąd daty ustania pomiędzy małżonkami ustroju wspólności majątkowej, przypadającej na czas, kiedy małżonkowie faktycznie nie współdziałali już w zarządzie majątkiem wspólnym, ale nadal byli w świetle prawa objęci skutkami ustroju wspólności ustawowej. Powyższe otwiera drogę do podziału majątku wspólnego małżonków jeszcze przed rozwodem. Zdarza się, jednak, że sprawa o rozwód kończy się przed sprawą o ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną, co jednak nie wyklucza kontynuacji tej pierwszej.

Prawo rodzinne w najczęściej zadawanych pytaniach

1Podział majątku – jak wygląda współpraca z kancelarią?

Kancelaria adwokacka reprezentuje swoich Klientów zarówno przy podziałach majątku przed rozwodem jak i po rozwodzie, oczywiście zdarzają się także sytuacje, że strony chcą dokonać podziału majątku w trakcie trwania sprawy o rozwód, w czym także je wspieramy. W zależności od oczekiwań naszych Mocodawców dążymy do tego by podział majątku wspólnego bez względu na to czy dokonany przed rozwodem czy w jego toku czy po rozwiązaniu związku małżeńskiego stron był dla nich możliwie korzystny. Podział majątku wspólnego może zostać przeprowadzony:

Przed notariuszem

Warunkiem koniecznym dla dokonania podziału majątku wspólnego przed notariuszem jest wypracowanie przez strony, czy to samodzielnie czy przy wsparciu profesjonalnego pełnomocnika, zgodnego stanowiska co do sposobu podziału majątku wspólnego. Brak porozumienia w tym zakresie praktycznie wyklucza zawarcie umowy dotyczącej całkowitego lub częściowego podziału majątku wspólnego. W przypadku porozumienia, kancelaria wspiera reprezentowaną stronę do czasu dokonania podziału majątku w formie aktu notarialnego, analizując zapisy projektu aktu notarialnego, proponując ewentualne zamiany, kiedy jest to niezbędne z punktu widzenia dobra naszego Klienta.

Przed sądem rejonowym

Podział majątku przed sądem rejonowym najczęściej ma miejsce wtedy, gdy strony nie doszły do porozumienia co do sposobu w jaki chcą podzielić swój majątek. W takim przypadku kancelaria reprezentując swoich Klientów podejmuje określone czynności mające na celu uzyskanie postanowienia w przedmiocie podziału majątku wspólnego stron o treści satysfakcjonującej Mocodawcę. Postępowania przed sądami rejonowymi w sprawach o podział majątku, to ten rodzaj spraw, który wymaga zarówno od pełnomocnika jak i od klienta dużo cierpliwości. Sprawy o podział majątku wspólnego z uwagi na ich skomplikowany charakter oraz konieczność przeprowadzania przez sąd obszernego postępowania dowodowego trwają dłużej niż podział majątku przed notariuszem.

Sprawa o podział majątku wspólnego rozpoczyna się wniesieniem wniosku o dokonanie podziału majątku. Wniosek ten z uwagi na charakter przedmiotu sporu, zawiera precyzyjne wyszczególnienie składników majątku wspólnego stron, które zostaną objęte podziałem. Także we wniosku o podział majątku wspólnego przedstawia się okoliczności mogące wpłynąć na kwestie zasadnicze dla dokonania przez sąd podziału majątku jak np. nierówne udziały stron w dzielonym majątku.

Istotą sprawy o podział majątku jest postępowanie dowodowe, jest to zasadnicza, najistotniejsza część postępowania prowadzącego do podziału majątku wspólnego. W ramach tego etapu sprawy o podział majątku sąd przeprowadza kolejno dowody:

  • z dokumentów,
  • z zeznań świadków,
  • z przesłuchania stron
  • z opinii biegłego rzeczoznawcy

Katalog dowodów jest otwarty i nie zawsze w każdej sprawie będzie np. konieczność przeprowadzania dowodu z opinii biegłego do spraw szacowania nieruchomości, kiedy strony albo są zgodne co do wartości zgromadzonych przez nie w trakcie trwania związku małżeńskiego nieruchomości albo takowych w ogóle nie zgromadziły. Często wpływ, na czas trwania postępowania w sprawie o podział majątku po rozwodzie ma ilość składników majątku, co do których wartości strony są w sporze. Powyższe wpływa także na koszty takowego postępowania. Zdarzają się bowiem przypadki, kiedy wartość wycenianej rzeczy w ramach postępowania o podział majątku wspólnego jest niższa niż wynagrodzenie biegłego rzeczoznawcy za dokonanie tej wyceny. Z tego też względu sąd orzekający w sprawie o podział majątku wspólnego dąży do tego by wypracować pomiędzy stronami ugodowe stanowisko przynajmniej co do niektórych składników objętego podziałem majątku wspólnego stron.

Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego sąd rejonowy postanowieniem orzeka o podziale majątku wspólnego stron. Postępowanie o podział majątku wspólnego stron może trwać nawet kilka lat, wszystko zależy przede wszystkim od sprawności przeprowadzenia postępowania dowodowego.

Klienci kancelarii adwokackiej są reprezentowani na każdym etapie postępowania w sprawie o podział majątku wspólnego. Dbamy o dobro naszych Klientów począwszy od etapu przedsądowych negocjacji, przez etap przygotowania wniosku o podział majątku wspólnego stron lub odpowiedzi na wniosek o podział, dalej aktywnie uczestnicząc w przeprowadzaniu kolejnych dowodów do uzyskania prawomocnego postanowienia w sprawie o podział majątku stron.

2Kiedy udziały małżonków w majątku mogą nie być równe?
Zgodnie z art. 43 § 2 kro każdy z małżonków w sprawie o podział majątku po rozwodzie może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w jakim każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Ustalenie nierównych udziałów jest dopuszczalne w razie łącznego wystąpienia dwóch przesłanek, a mianowicie przyczynienia się małżonków do powstania majątku wspólnego w różnym stopniu oraz istnienia ważnych powodów, które uzasadniają ustalenie nierównych udziałów. Sąd rejonowy orzekając w sprawie o podział majątku w ramach przyczynienia się do powstania majątku wspólnego ocenia nie tylko wkład finansowy małżonka, ale również jego osobiste starania i zaangażowanie w zaspokajaniu potrzeb rodziny i gromadzeniu majątku. Istotna jest zatem wysokość osiąganych dochodów, jak i sposób ich wykorzystania. Niższe dochody współmałżonka mogą być zrównoważone jego osobistymi staraniami dla dobra rodziny. Wszystkie te przesłanki uwzględnia się przy ocenie stopnia przyczynienia się małżonków do powstania objętego podziałem majątku wspólnego. Jest to element obiektywny mający znaczenie dla ustalenia nierównych udziałów, któremu musi towarzyszyć istnienie elementu subiektywnego, tzn. ważnych z punktu widzenia zasad współżycia społecznego powodów dla takiego orzeczenia. Trafnie wskazał Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 27 czerwca 2003 r., IV CKN 278/01, OSNC 2004, nr 9, poz. 146, że "u podstaw art. 43 § 2 k.r.o. leży założenie, że tylko w małżeństwie prawidłowo funkcjonującym usprawiedliwione są równe udziały w majątku wspólnym, pomimo że małżonkowie przyczyniali się do jego powstania w różnym stopniu. Z tego względu, to jak małżonkowie funkcjonowali w małżeństwie ma znaczenie przy orzekaniu przez sąd w ramach postępowania o podział majątku wspólnego w zakresie orzeczenia o ustaleniu nierównych udziałów stron w majątku wspólnym.
3Rozwód z orzeczeniem o winie a podział majątku – co warto wiedzieć?
Zasady współżycia społecznego mają znacznie przy orzekaniu przez sąd o zasadności ustalenia nierównych udziałów w majątku objętym podziałem. Z założenia małżeństwo bazuje na więzach osobistych i gospodarczych między małżonkami oraz na obowiązku wzajemnej pomocy. Jednak, gdy jeden z małżonków rażąco lub uporczywie naruszał swe obowiązki wobec rodziny bądź doprowadził do zawinionego rozkładu pożycia, wtedy sąd pomimo, iż nie wynika to wprost z przepisów regulujących postępowanie w sprawie o podział majątku wspólnego weźmie po uwagę, pośrednio, patrząc przez pryzmat właśnie zasad współżycia społecznego winę jednego z małżonków za rozkład pożycia małżeńskiego stron. Jak wskazał SN: "kwestia winy nie jest więc bez znaczenia przy ocenie "ważnych powodów", dlatego przyjmuje się, że art. 43 § 2 k.r.o. nie powinien działać na niekorzyść małżonka, któremu nie można przypisać winy". Sąd dokonując podziału majątku po rozwodzie bierze pod uwagę całokształt postępowania małżonków w czasie trwania wspólności majątkowej w zakresie wykonywania ciążących na nich obowiązków względem rodziny, którą przez swój związek założyli (1974.10.05  postanowienie SN III CRN 190/74LEX nr 7598).
4Co sąd bierze pod uwagę przy podziale majątku?
Sąd Rejonowy dokonując podziału majątku po rozwodzie bierze pod uwagę dwie zasadnicze kwestie. Po pierwsze istotną dla sądu dokonującego podziału majątku jest data ustania pomiędzy stronami ustroju wspólności majątkowej, po drugie ważną okolicznością jest skład i stan tego majątku na datę ustania pomiędzy stronami wspólności majątkowej oraz jego wartość na dzień orzekania. Są to zasadnicze kwestie jakimi sąd rejonowy zajmuje się orzekając o podziale majątku po rozwodzie. Nie bez znaczenia są także okoliczności powstania majątku wspólnego stron, zasada surogacji oraz kwestie związane ze stopniem przyczyniania się stron do powstania objętego podziałem majątku. Sąd rejonowy orzekając o podziale majątku najpierw ustala jego skład a następnie wartość. W tym celu, kiedy powyższe kwestie są pomiędzy stronami sporne przeprowadzane jest postępowanie dowodowe, mające na celu ustalenie faktycznych składników majątku objętego podziałem oraz jego wartości. Dokonując podziału majątku po rozwodzie sąd bierze pod uwagę zarówno sytuację majątkową jak i życiową stron. Istotne są na przykład możliwości majątkowe strony, która deklaruje, że przejmie istotne składniki majątku z obowiązkiem spłaty. Sąd dokonując podziału majątku ocenia rzeczywistą możliwość spłaty przez stronę, która takową deklaruje, by nie pokrzywdzić w wyniku podziału drugiej strony.
1Podział majątku po rozwodzie a dzieci, czy mają wpływ?
Okoliczność posiadania przez strony dzielące majątek dzieci nie ma co do zasady wpływu na podział majątku po rozwodzie, jednak sąd dokonując podziału majątku po rozwodzie, przy orzekaniu może kierować się przy przyznawaniu prawa własności lokalu mieszkalnego np. tym czy dzieci stron mają gdzie mieszkać i czy w związku z powyższym należy przyznać na własności nieruchomość temu z byłych małżonków, pod którego pieczą małoletnie dzieci stron przebywają na co dzień. Warto także wspomnieć, iż w ramach podziału majątku po rozwodzie często pada propozycja, by np. mieszkanie ,,przepisać na dzieci”. Dzieci, co oczywiste nie są uczestnikami sprawy o podział majątku natomiast teoretycznie taka możliwość istnieje, można jej dokonać u notariusza przy spełnieniu kilku warunków. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie może mieć istotny wpływ na wysokość alimentów należnych małoletniemu, którego sytuacja majątkowa jako właściciela nieruchomości istotnie się zmieni.
2Kiedy ustaje wspólność majątkowa między małżonkami?

Przypadki, w których wspólność majątkowa między małżonkami ustaje, są następujące:

  • unieważnienie małżeństwa
  • związku z ustanowieniem rozdzielności majątkowej w drodze umowy
  • w wyniku orzeczenia przez sąd rozdzielności majątkowej między małżonkami
  • na skutek ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków
  • po ogłoszeniu separacji
  • w wyniku orzeczenia rozwodu
  • po ogłoszeniu upadłości jednego z małżonków
  • na skutek śmierci małżonka
3Gdzie będzie się toczyć sprawa o podział majątku w Krakowie?
Sprawa o podział majtku zawsze będzie się toczyć przed Sądem Rejonowym, co istotne bez znaczenia jest wartość przedmiotu sporu czy na przykład ilość składników wchodzących w skład majątku wspólnego a podlegających podziałowi. Co do właściwości miejscowej sądu rejonowego zasadnicze znaczenie ma miejsce położenia majątku wspólnego stron. W przypadku, kiedy wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami ustała w wyniku śmierci jednego z nich wtedy sądem właściwym do podziału majątku będzie sąd spadku.
4Jak uniknąć podziału majątku po rozwodzie?
Co do zasady podział majątku po rozwodzie nie jest w obecnych czasach regułą. Strony dążą do tego by po podjęciu decyzji o rozstaniu dokonać podziału majątku przed rozwodem. Oczywiście wyjątkiem są sytuacje, kiedy małżonkowie są na tyle skonfliktowani, że dojście do porozumienia nawet w kwestii podziału majątku przed rozwodem jest niemożliwym, wtedy podział majątku ma miejsce po rozwodzie. Oczywistym sposobem na uniknięcie podziału majątku po rozwodzie jest wprowadzenie w małżeństwie ustroju rozdzielności majątkowej, co pozwoli co do zasady zachować odrębność majątków stron pomimo zawarcia związku małżeńskiego. Jeżeli pomiędzy stronami, istniała wspólność majątkowa w takiej sytuacji można, znosząc ustrój wspólności majątkowej aktem notarialnym dokonać następnie podziału majątku, albo wystąpić na drogę sądową i dochodzić np. ustalenia rozdzielności majątkowej z datą wsteczną, co umożliwi następnie dokonanie podziału majątku przed rozwodem. W przypadku, kiedy pomiędzy stronami istnieje konflikt uniemożliwiający wizytę u notariusza celem podziału majtku wspólnego, wtedy pozostaje droga sądowa, która jest co do zasady dłuższa i pochłania więcej czasu oraz zaangażowania nie tylko stron ale także ich pełnomocników procesowych.